понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast nierzadko służą tez za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta z PCV buduje się w słonecznych miejscach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają oraz mocno gęstnieją. Dużo wdzięku maja także takie żywe ploty, które prowadza przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie plątanina gałązek bądź kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja i rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które dominują w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, jednakże chcą tez mnóstwo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety PVC z Nidzica zdołają być niezmiernie smukłe, aczkolwiek wypada je regularnie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe z Kórnika stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий