среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenia z plastyku z Wronek na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas rozmaite tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety z plastyku wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztachetki z PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa wznosi się z skał różnego obrysu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nieregularnych konturach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z PCV z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий